Godziny pracy biblioteki szkolnej


Godziny pracy


PONIEDZIAŁEK
8.00
-
14.30
WTOREK
8.00
-
14.30
ŚRODA
8.00
-
14.30
CZWARTEK
8.00
-
14.30
PIĄTEK
8.00
-
14.50

CiekawostkiJak uratować zamoczoną książkę - poradnik bibliotecznego (i nie tylko) 

Na stronie niestatystyczny.pl zamieszczono parę dni temu instrukcję serwisu BoredPanda na temat tego, jak należy ratować książki, które przez przypadek zostały zalane - klik!

Jako nauczyciel bibliotekarz, który - gdyby bibliotekarze zbierali sprawności - miałby na ramieniu wyszyte "Ratownik Książek", muszę powyższą instrukcję poszerzyć o własne doświadczenie. To może nie być nic odkrywczego, ale niektórzy sami mogą na to nie wpaść, bo u niektórych osób nadal popularną metodą jest suszenie książek na kaloryferze (zgroza!).

Nie mam niestety zdjęć poglądowych, bo nigdy nie spodziewałam się, że będę taki wpis zamieszczać :P

1. Przy ratowaniu zamoczonej książki bardzo dobrze sprawdzają się również (i chyba raczej to większość osób będzie miała pod ręką) chusteczki higieniczne (najlepiej takie z pudełka). Jeżeli nie mamy pod ręką papiery ani chusteczek, możemy również użyć czystych kartek papieru ksero/z bloku rysunkowego.

2. Papier/chusteczki/kartki wkładamy między każdą zmoczoną stronę.

3. Przyciskami całość kilkoma tomami encyklopedii PWN lub słownikami lub czymkolwiek innym - ważne, żeby obciążenie było bardzo duże. Im większe, tym kartki będą mniej pofalowane po wysuszeniu. Jeżeli książka była mocno zmoczona to sprawdzamy po kilku godzinach jak się sprawy mają i wtedy ewentualnie wymieniamy na nowe te przekładki, które tego wymagają. Przyciskamy książkę ponownie i zostawiamy instalację na noc.

4. Na drugi dzień sprawdzamy jak wyglądają nasze przekładki i ewentualnie wymieniamy te, które tego wymagają. Przyciskamy i zostawiamy.

5. Ogólnie od stopnia zamoczenia książki i od jej grubości zależy, ile czasu będzie trzeba na to, żeby całkiem wyschła. Lepiej trzymać książkę przyciśnięta dłużej niż krócej. W mojej praktyce ani razu jeszcze nie zdarzyło się, żeby książka po takim wysuszeniu wyglądała jak nowa. Widoczne jest, że strony są trochę pofalowane, ale po takim zabiegu wyglądają dużo, DUŻO lepiej, niż książka, która nie doświadczyła troskliwego suszenia. Jak będę miała chwilę i znajdę to wrzucę zdjęcie książki wysuszonej na kaloryferze i takiej, która była przekładana chusteczkami. Różnica jest bardzo widoczna.

Kalendarium
Kalendarium kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” na rok szkolny  2016/2017

WRZESIEŃ 2016

• 1 września – rozpoczęcie roku szkolnego. Zachęcamy szkoły do wprowadzenia – jako programu rozwijającego umiejętności językowe, intelektualne, czytelnicze i społeczne uczniów – codziennego, 20-minutowego czytania uczniom na jednej z lekcji przez nauczycieli książek spoza obowiązkowego zestawu lektur. Pomocą mogą być organizowane przez Fundację kursy on-line – „Wychowanie przez czytanie” fundacyjnych autorek – Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej. Szkoły zainteresowane wprowadzeniem programu codziennego czytania uczniom, zapraszamy do zarejestrowania się w Fundacji, do lektury książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. „Wychowanie przez czytanie” oraz do udziału w kursach on-line „Wychowanie przez czytanie” i innych na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania, prowadzonym przez Fundację (www.iumw.pl).

• 1 września – Światowy Dzień Pokoju. Warto w najbliższych dniach na szkolne i rodzinne czytanie wybrać książkę Pawła Beręsewicza Czy wojna jest dla dziewczyn i podyskutować o jej przesłaniu: wojna nie jest dobra dla nikogo. Znakomitymi lekturami będą też – traktujące o późniejszych latach wojny i okupacji: Asiunia oraz Mój tata szczęściarz Joanny Papuzińskie, Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, Wojna na pięknym brzegu Andrzeja Grabowskiego (dla młodszych dzieci), a także Arka czasu Marcina Szczygielskiego (książka otrzymała Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację). Poczytajmy wspólnie wiersze wojenne (dla starszych dzieci proponujemy np. wiersze Kamila Baczyńskiego) i podyskutujmy z dziećmi o grozie wojny i jej skutkach. Porozmawiajmy też z dziećmi o współczesnych wojnach, np. wojnie w Syrii. Wybierzmy ciekawe artykuły na ten temat. Porozmawiajmy ze starszymi dziećmi o współczesnej fascynacji bronią, zwłaszcza wśród chłopców i mężczyzn. Czy rzeczywiście łatwy dostęp do broni zwiększa bezpieczeństwo społeczeństwa? Jaki wpływ na podejście młodego pokolenia do posiadanie broni i jej użycia mają pełne przemocy filmy i gry komputerowe?

• Tworzymy Szkolne Dyskusyjne Koła Miłośników Książek (przy bibliotece, w klasie).

• Zachęcamy rodziny do czytania i tworzenia Klubów Czytających Rodzin. Idei rodzinnego czytania i zakładania Klubów Czytających Rodzin poświęcony jest fundacyjny portal internetowy: www.rodzinneczytanie.pl.

• 2 września przypada rocznica urodzin Czesława Janczarskiego, poety, autora książek dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jego utwory: Gdzie mieszka bajeczka, Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Nowi przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka, Srebrnogrzywek, Jak Wojtek został strażakiem, Przedszkole na Kole, Wesoły Florek, Świerszczykowe nutki, Abecadło przyrodnicze i inne.

• 8 września – Ogólnopolski Dzień Dobrej Wiadomości. Proponujemy rozszerzyć jego przesłanie na cały miesiąc (lub nawet rok): zamiast zamartwiać się nieustannie, zaczynajmy dzień w domu, przedszkolu, szkole pytaniem: „Z czego będziemy się dziś cieszyli?” Można przygotować zabawne cytaty literackie na każdy dzień w roku, gromadźmy dobre dowcipy – nie raniące nikogo, pozbawione treści obraźliwych i wulgarnych. Kończmy dzień pytaniem: „Co dobrego wydarzyło się dzisiaj?”. Poprośmy dzieci, by przez tydzień oglądały lub słuchały wiadomości i zapisywały – ile było w nich informacji złych, ile neutralnych i ile dobrych. Omówmy te proporcje – media kreują obraz złego świata, zła wiadomość to dla mediów „dobra wiadomość”, bo lepiej się sprzedaje, bo zainteresuje widzów i słuchaczy. Starajmy się przekazywać sobie dobre wiadomości i stosujmy metodę „Trzech sit”, polegająca na unikaniu rozsiewania informacji nieprawdziwych, niepotrzebnych lub szkodliwych (opisaną szerzej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej)

• 8 września – Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem ustanowiony przez UNESCO w 1965 r. Walkę z analfabetyzmem, w tym także funkcjonalnym, Komisja Europejska uczyniła priorytetem swoich przyszłych działań. Zorganizujmy dyskusję „Jak skutecznie zapobiegać analfabetyzmowi?”. Można przygotować wnioski i wysłać do Komisji Europejskiej.

• 12 września przypada rocznica urodzin Stanisława Lema – prozaika, eseisty, filozofa i futurolog, autora oraz powieści i opowiadań fantastycznonaukowych, m.in.: Solaris, Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie.

• 13 września urodził się Roald Dahl, pisarz, scenarzysta i publicysta, m.in. autor znanych utworów dla dzieci: Jakubek i brzoskwinia olbrzymka, Charlie i fabryka czekolady, Wielkomilud, Matylda.

• 20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Święto ma na celu propagowanie nowoczesnego nauczania i wychowania przedszkolnego, integrację dzieci z placówek z różnych regionów Polski. Jest także okazją do dzielenia się pomysłami czy doświadczeniami związanymi z nauczaniem i wychowaniem przedszkolnym.

• 21 września to Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Historia tego wyjątkowego odznaczenia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Order to odznaczenie międzynarodowe. Wyróżnia się nim osoby, które działają na rzecz dzieci, tworzą z myślą o nich, a przede wszystkim sprawiają, że na dziecięcych buziach pojawiają się uśmiechy. Samo święto może być doskonałą okazją do tego, by opowiedzieć dzieciom o niezwykłych osobach, które zostały uhonorowane Orderem Uśmiechu (OU). Wśród Kawalerów OU są m.in.: Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Tove Jansson czy ks. Jan Twardowski.

• 29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki, po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Proponujemy, by we WSZYSTKICH przedszkolach i szkołach zainaugurować tego dnia codzienne głośne czytanie dzieciom. Zachęcamy, by placówki przystępowały do programów „Czytające Przedszkola” i „Czytające Szkoły”.

• 29 września przypada też rocznica urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. Przedstawmy dzieciom jej utwory takie jak: Kichuś majstra Lepigliny, W spalonym dworze. Opowiadanie z 1920, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

• 30 września jest Dniem Chłopaka. Warto przypomnieć dzieciom zabawne fragmenty książki Hanny Ożogowskiej Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek.

• 30 września to także Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Święto ma na celu m.in. przybliżenie historii i specyfiki zawodu tłumacza. Jest dobrą okazją do zabaw językowych z dziećmi, a także do np. odnalezienia i przeczytania ulubionych książek obcych autorów.

Zachęcamy rodziców, nauczycieli i wychowawców do zapoznania się z ofertą kursu e-learningowego organizowanego przez Fundację pn. „Wychowywanie chłopców”. Szczegóły na stronie www.iumw.pl

PAŹDZIERNIK 2016

• 1 października obchodzimy Światowy Dzień Muzyki. Zapoznajmy dzieci z biografią i twórczością któregoś z wielkich polskich kompozytorów, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Henryka Góreckiego. Polecamy do czytania książki: Mały Chopin Michała Rusinka, W podróży ze skrzypcami Anny Czerwińskiej – Rydel, Operowe stra…aaa…achy Izabelli Klebańskiej. Warto wybrać się z dziećmi na koncert lub posłuchać razem dobrej muzyki w domu, przedszkolu lub w szkole.

• 1 października to także Światowy Dzień Ptaków. Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy. Można spróbować samemu nagrać ptasi koncert.

• 1 października przypada również Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych. Zapraszajmy ich do czytania w przedszkolach i szkołach, nawiążmy kontakty z Klubami Seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Kontakt międzypokoleniowy będzie znakomitą nauką i rozrywką dla obu pokoleń. Polecamy do czytania książki „Wypożyczalnia babć” Marii Czernik, „Dziadek na huśtawce” Renaty Piątkowskiej, „Cukierek dla dziadka Tadka” Ivony Březinovej „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Angeli Nanetti oraz  „Ebsen i duch dziadka” Kim Fupz Aakeson (uwaga: dwie ostatnie pozycje dotyczą śmierci).

• 4 października jest Światowym Dniem Opieki nad Zwierzętami. Jako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach. Szczególnej uwadze polecamy „Opowiadania o zwierzętach” – zbiór opowiadań polskich autorów wydany przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak.

• 6 października przypadają rocznice urodzin Marii Dąbrowskiej oraz Stefana Żeromskiego.

• 7 lub 8 października 1621 roku urodził się Jean de la Fontaine, poeta francuski, autor Bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur dorosłych – dla których powstawały – a także do repertuaru dziecięcego…

• 8 października urodził się Rafał Kosik, grafik, pisarz, autor cyklu powieści fantastyczno-przygodowych dla młodzieży o trójce gimnazjalistów pt. Feliks, Net i Nika.

• 9 października przypada rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej, poetki, autorki tekstów piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in.: Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki, Wzór na diabelski ogon.

• 10 października urodziła się Elżbieta Wasiuczyńska, malarka graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, m.in.: Pana Kuleczki Wojciecha Widłaka, Bajki o ślimaku Kacperku Małgorzaty Strzałkowskiej, Trzech świnek Zofii Staneckiej, ZOO Jarosława Mikołajewskiego i innych.

• 13 października urodziła się Christine NÖSTLINGER – pisarka i poetka austriacka, autorka znanych utworów dla dzieci i młodzieży, m.in.: Gdzie jesteś Ilse?, Nowy mąż dla mamy, Gwiżdżemy na króla ogóra, Konrad, chłopiec z puszki, Lumpetta.

• 14 października świętujemy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tradycyjnie zachęcamy naszych Koordynatorów i Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w szpitalach dziecięcych i we wszystkich innych placówkach opiekuńczych, kulturalnych i wychowawczo-edukacyjnych: przedszkolach, szkołach podstawowych, domach dziecka, bibliotekach – z tortem, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń i zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najbardziej niezwykły prezent dla Misia". Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek” oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100”.

• 14 października przypada Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej. Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Jednocześnie wszystkim nauczycielom, rodzicom i starszym uczniom polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej „ Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”.  „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się.” http://www.empik.com/neurodydaktyka-nauczanie-i-uczenie-sie-przyjazne-mozgowi-zylinska-marzena,p1081779560,ksiazka-p?gclid=CLqX7a3hw8cCFWPnwgodNG8KzA&

• 15 października jest Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Proponujemy zaprosić niewidome dorosłe osoby do szkoły czy przedszkola, poprosić je o przeczytanie wybranych fragmentów książek alfabetem Braille’a i objaśnić dzieciom istotę pisma punktowego. Warto przeczytać dzieciom książkę „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej. Bardzo pouczające będzie też zapoznanie dzieci z biografią Louisa Braille’a – może ona posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny – wartości omówionej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

• 17 października to rocznica urodzin Wiktora Gomulickiego – pisarza, eseisty. Warto przypomnieć jego powieść dla młodzieży „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Sprawdźmy czy współcześni młodzi czytelnicy potrafią zanurzyć się w klimat dawnej szkoły?

• 19 października urodził się Philip Pullman, pisarz brytyjski, autor powieści fantastycznych dla młodzieży, m.in.: Byłem szczurkiem!... albo purpurowe pantofelki, Jacek na sprężynach, Zegar, czyli nakręcona opowieść, Przerwany most, Tatuaż z motylem oraz trylogii Mroczne materie.

• 24 października przypada Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Wizyta w bibliotece – obowiązkowa! Paniom Bibliotekarkom i Panom Bibliotekarzom miło będzie otrzymać laurki i kwiaty. My także przyłączamy się do najlepszych życzeń i podziękowania za ich niezwykle ważną pracę! Piękne postaci bibliotekarek spotkamy w książkach „Matylda” Roalda Dahla i „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego.

• Organizujmy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach, a także w bibliotekach szkolnych i w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami i/lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy Klubu mogą stać się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych. 

• 26 października to dzień urodzin pani Wandy Chotomskiej, autorki ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory Wandy Chotomskiej i zachęćmy, żeby wysłały jej życzenia urodzinowe i podziękowania za wspaniałą twórczość dla dzieci. My zaś składamy Pani Wandzie najserdeczniejsze życzenia – zdrowia i wszelkiego dobra!

• 27 października to rocznica urodzin Kornela Filipowicza, mistrza krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza, np. z tomu „Cienie”.

• Od 27 do 30 października odbywać się będą 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, podczas których nasza Fundacja zaprezentuje plon IV. Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Swoje premiery będą miały następujące tytuły: Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm Łukasza Olszackiego (II nagroda w kat. wiekowej 0-6 lat), Wielka wyprawa pirata Nata Katarzyny Ziemnickiej (III nagroda w kat. wiekowej 0-6 lat), Niedokończony eliksir nieśmiertelności Katarzyny Majgier (I nagroda w kat. wiekowej 6-10 lat), Koniec świata nr 13 Katarzyny Ryrych (II nagroda w kat. wiekowej 6-10 lat), Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej (III nagroda w kat. wiekowej 6-10 lat), Teatr Niewidzialnych dzieci Marcina Szczygielskiego (I nagroda w kat. wiekowej 10-14 lat), Opta Joanny Jagiełło (II nagroda w kat. wiekowej 10-14 lat), Szary Moniki Błądek (III nagroda w kat. wiekowej 10-14 lat). Podczas Targów Fundacja, która w tym roku obchodzi 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, przedstawi też swój nowy jubileuszowy projekt literacki – zbiór 15 opowiadań  o ważnych sprawach pt. Gorzka czekolada, adresowany do czytelników w wieku 11+, zrealizowany we współpracy z Wydawnictwem Prószyński, przy wsparciu firmy EY.   

• 29 października przypada rocznica urodzin Mieczysława Jastruna – poety, prozaika, eseisty i tłumacza. Wybierzmy do czytania starszym dzieciom wiersze z któregoś z jego tomów: Spotkanie w czasie, Dzieje nieostygłe, Strumień i milczenie, Rzecz ludzka, „Książka”, Sezon w Alpach i inne wiersze, Poemat  o mowie polskiej, Poezja i prawda, Punkty świecące, Wiersze z jednego roku czy Fuga temporum.

• 29 października to też rocznica urodzin Zbigniewa Herberta – poety, dramatopisarza, eseisty. Przeczytajmy kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem.

Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Napis, Warszawa, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Elegia na odejście, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem. Są to lektury dla nieco dojrzalszych czytelników.

• 31 października urodził się Edmund de Amicis, pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno – obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła niezwykle poruszająca książka Serce. Polecamy ją w nieco uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

LISTOPAD

• 1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci
i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Do przeczytania dzieciom, które doświadczyły traumy utraty bliskiej osoby, szczególnie polecamy: „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Angeli Nanetti oraz  „Ebsen i duch dziadka” Kim Fupz Aakeson oraz – dla nieco starszych czytelników – „Świat do góry nogami” Beaty Ostrowickiej.

• Zachęcamy do wyboru lektur z Przewodnika po Dobrych Książkach zamieszczonego na stronach www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz www.rodzinneczytanie.pl.

• 5 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci. Proponujemy dzień bajkowych przebierańców – przebranie się za postaci z popularnych bajek, bajkowy bal, konkursy i zabawy wokół bohaterów z bajek.

• 10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy książki Katarzyny Ryrych – O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych oraz Król, a dla starszych ważną lekturą będzie Niechciana Barbary Kosmowskiej. Interesujące dla młodych ludzi – choć momentami drastyczne – są powieści Johna Greena Szukając Alaski i Gwiazd naszych wina. Dobrą lekturą dla nastolatek, które zmagają się z coraz powszechniejszymi problemami z odżywianiem będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami. Porozmawiajmy z młodzieżą o tym, jak widzi swoje życie, co jest dla niej najtrudniejsze, jaką rolę w ich życiu odgrywają: rodzice, przyjaciele, media i kultura masowa. Co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.

• 8 listopada to rocznica urodzin Margaret Mitchell – pisarki amerykańskiej, autorki słynnej powieści Przeminęło z wiatrem, na podstawie której powstał kultowy film pod tym samym tytułem.

• 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pośpiewajmy z dziećmi pieśni patriotyczne i legionowe. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą legendą.

• 11 listopada obchodzimy także rocznicę urodzin Tadeusza Nowaka – poety, prozaika. Poczytajmy wiersze z jego tomów: A jak królem, a jak katem będziesz, Psalmy, Pacierze i paciorki, Za snem, za jawą, za pacierzem. Do jego wierszy komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie: Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau.

• 13 listopada przypada rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona (1850-1894), pisarza angielskiego, autora Wyspy skarbów, Porwanego za młodu i Doktora Jakylla i pana Hyde’a. Warto wrócić do tych niezwykle kiedyś popularnych lektur.

• 14 listopada urodził się Leopold Staff, poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Martwa pogoda, Wiklina, Ostatni z mego pokolenia..., Kochać i tracić. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.

• 14 listopada 1907r. urodziła się znakomita szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Poczytajmy  dzieciom jej książki. Zapoznajmy je z życiem pisarki. Warto wspomnieć, że Fundacja organizuje co trzy lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – można sięgnąć przy okazji do książek nagrodzonych w dotychczasowych trzech  edycjach Konkursu – tytuły można znaleźć na stronie: http://www.cpcd.pl/konkurs-im_astrid-lindgren.

• 14 listopada to rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego – poety, satyryka, publicysty.

• 17 listopada jest rocznicą urodzin Adama Ważyka – poety, prozaika, eseisty i tłumacza.

• 20 listopada przypada ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA obchodzony w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przypomnijmy, że inicjatorem konwencji był polski prawnik, prof. Adam Łopatka.

• 20 listopada przypada rocznica urodzin Selmy Lagerlöf – szwedzkiej pisarki, pierwszej kobiety – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy jej Cudowną podróż.

• 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzyć innych. Pamiętajmy, że dzieci mogą nauczyć się tych wartości tylko wówczas, gdy same traktowane są zawsze przez dorosłych z szacunkiem i życzliwością. Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Polecamy: Wielką Gilly Katherine Paterson, Fryndela Andrew Clementsa, Dżoka, legendę o psiej wierności Barbary Gawryluk, Opowieść o błękitnym psie Beaty Majchrzak, Biedę. Przewodnik dla dzieci Hanny Gil-Piątek i Henryki Krzywonos, Cześć Wilki Doroty Kassjanowicz, a dla nastolatków Sezon na zielone kasztany Barbary Kosmowskiej (narodzoną w Konkursie im. Astrid Lindgren). Pomyślmy także, jak dowody życzliwości możemy okazać naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Dzieci/uczniowie mogą wspólnie przygotować jakiś projekt, który przyniesie pomoc i radość jakiejś osobie lub grupie osób – np. choremu dziecku, samotnym sąsiadom, seniorom. Dobrze jest pomyśleć  o projekcie, który trwa dłużej lub przynosi trwałe efekty.

• 24 listopada przypada rocznica urodzin Carlo Collodiego – włoskiego prozaika, publicysty, autora powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia. Przeczytajmy dzieciom tę książkę.

• 24 listopada urodziła się Frances Hodgson Burnett – autorka wielu znanych powieści, m.in. Małej księżniczki, Małego lorda, Małych wędrowców, Tajemniczego ogrodu, Krainy Błękitnych kwiatów. Możemy zachęcić dzieci do lektury tych książek, czytając im choćby po jednym rozdziale w szkole i prosząc, by wraz z rodzicami przeczytały całą powieść.

• 28 listopada to rocznica urodzin Arkadego Fiedlera – pisarza, podróżnika, autora książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Przez wiry i porohy Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko. Sylwetkę pisarza znakomicie przybliża jego autobiografia Mój ojciec i dęby. Kiedyś lektura jego książek rozpalała wyobraźnię i zachęcała do dalekich wypraw i przygód. Sprawdźmy czy dzisiaj potrafią też utrzymać zainteresować uczniów?

• 30 listopada przypada rocznica urodzin Marka Twaina – prozaika amerykańskiego, autora słynnego Tomka Sawyera i wielu innych książek dla dzieci i młodzieży. Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina – „Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” przy okazji omawiania wartości jaką jest odwaga (więcej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej). Dzieciom, które jeszcze nie znają przygód Tomka i jego kumpla Hucka Finna, koniecznie przeczytajmy te książki.

GRUDZIEŃ

• 2 grudnia urodziła się Helena Bechlerowa, autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania i powieści, takie jak: Kolczatek, Zaczarowana fontanna, Ciocia Arnika, Przygoda na balkonie, Kącik ze smokiem  czy Nie będzie kłopotu.

• 6 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Poszukajmy wraz z dziećmi niepełnosprawnych bohaterów w literaturze. Proponujemy do czytania: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe.

• 6 grudnia zaprośmy dzieci na Mikołajki z „Mikołajkiem”. To okazja do poczytania prześmiesznych książek Sempe i Goscinnego o przygodach małego nicponia Mikołajka i jego kolegów.

• Książka pod każdą choinką! W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy już potrafi czytać samo! Zróbmy wymianę książek w zaprzyjaźnionych rodzinach. A może biblioteki zorganizują dla rodzin przedświąteczny wymienny handel książkami dla dzieci i młodzieży?

• 12 grudnia to rocznica urodzin Jana Kasprowicza – poety i dramaturga oraz 100. rocznica urodzin Jeremiego Przybory (1915–2004) – poety, pisarza, aktora, współtwórcy „Kabaretu Starszych Panów”, a także znakomitego tłumacza klasyki literatury dla dzieci, m.in. Piotrusia Pana.

• Akcja „Zima z książką”! – rozpoczynamy trzymiesięczny (grudzień, styczeń, luty) cykl spotkań z książką organizowanych pod tym hasłem. Niech będą to spotkania czytelnicze „z małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

• 24 grudnia urodził się Adam Mickiewicz. Wiele z jego wierszy można czytać także najmłodszym dzieciom.

• 26 grudnia urodziła się  Ludmiła Maria Marjańska –  poetka, pisarka i tłumaczka literatury angielskiej. Przypomnijmy jej utwory dla dzieci: Zakochany zuch, Pimpinella i Tatarzy czy zbiór wierszy Dmuchawiec.

• 17 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz. To doskonała okazja do tego, by zwłaszcza rodzice i opiekunowie poświęcili dzieciom czas na rozmowę o rzeczach ważnych dla najmłodszych, a także o wszystkim tym, czym chcieliby podzielić się z najbliższymi. Święto to uświadamia jak istotny jest bliski kontakt z własnymi dziećmi, jak ważne jest budowanie więzi i jakie korzyści niesie na przyszłość. Może tego dnia warto byłoby poświęcić pewien czas każdemu dziecku z osobna, indywidualnie, by poczuło, jak ważne jest dla rodziców?

• 17 grudnia urodziła się Krystyna Boglar – autorka scenariuszy widowisk i seriali telewizyjnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Gucio i Cezar, Klementyna lubi kolor czerwony, Brent, Stonoga, Supergigant z motylem, Zatrzymajcie świat, chcę wysiąść! Zapoznajmy dzieci z jej twórczością.

• 21 grudnia obchodzi urodziny Ewa Nowak – pisarka, publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży, m.in.: Wszystko, tylko nie mięta, Krzywe 10, Lawenda w chodakach, Koleżaneczki, Rezerwat niebieskich ptaków, Bardzo biała wrona, Dane wrażliwe, Pierwsze koty, Nie do pary.

• 25 grudnia świętuje urodziny Beata Ostrowicka – autorka książek chętnie czytanych przez dzieci i młodzież, m.in.: Ale ja tak chcę!, Opowieści ze starego strychu, Świat do góry nogami, Zła dziewczyna, Zjeść żabę, Przecież cię znam, Wyć się chce.

• 28 grudnia urodził się Bukhard Spinnen – współczesny pisarz niemiecki, autor zabawnej książki o świecie dorosłych widzianym oczami dziecka Duże troski małych ludzi.

• 29 grudnia przypada rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna. Zachęcamy do czytania jego utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.