poniedziałek, 25 września 2023

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 „Kto czyta książki, żyje podwójnie” 

- Umberto Eco


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI (w czerwcu 2001 r.) kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września. Właśnie w tym dniu będzie wspaniała okazja do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań, bajek i wierszy. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W tym roku towarzyszy mu hasło – “Duży czyta małemu”. 

    Czytanie na głos ma wiele zalet, stymuluje rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Pozwala też rodzicom, poprzez literaturę, propagować dobre wzorce zachowań i wartości moralnych, co w przyszłości może pozwoli lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok, bo jest ono tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała.

W tym roku będziemy czytać fragmenty z  książek pt.  "Ania z Zielonego Wzgórza", "Hobbit", "Pinokio" "Mały Książę" "Kubuś Puchatek" i wierszy "Abecadło", "Paweł i Gaweł.